Utylizacja bratków ;)

wtorek, 29 maja 2018
Pozostajemy w sferze smaku ;)



Drugi rok z rzędu od tej porze mam problem z bratkami.
Wygladają jeszcze dobrze i żal wyrzucać, ale surfinie już się rozpychają i ilość doniczek wypełniona bratkami i surfiniami przy takiej aurze zaczyna mnie pokonywać ;)
Zatem trzeba zmniejszyć populację doniczek i bratki czym prędzej skonsumować.
Wspominałam w zeszłym roku o pewnej odmianie szarańczy ogrodowej pożerającej babeczki o tu...KLIK
W domu niestety grasuje odmiana bardziej niebezpieczna i zaskakująca. Osobniki są dużo większe od tej odmiany ogrodowej,  ich ubarwienie zazwyczaj ciemne i wychodzą na żer nocą.
Późnym wieczorem upieczesz kobieto 12 szt. babeczek, wstajesz rano...6 szt. ?!
I jak tu podać na stół gościom 6 babeczek ?! Układasz na paterze 6 babeczek i...po prostu nędza.
Trzeba zatem sobie jakoś tą paterę zapełnić bo na pieczenie nie ma już czasu, a i tak nie wiesz czy gdybyś upiekła to czy dotrwa kolejna porcja do przyjścia gości ;)

Tym razem na pomoc przyszły mi bratki, mięta, bezy i...
 kulki w gorzkiej czekoladzie z Biedronki.











Pozdrawiam...ze smakiem ;)

Anna
Czytaj dalej »

Przerwa w nasadzeniach ;)

niedziela, 27 maja 2018
Dziś nie sadzimy, dziś smakujemy ;)



Smacznego popołudnia

;)

Czytaj dalej »

Lato w doniczce - cień & słońce

środa, 23 maja 2018
Dziś dwie propozycje. 

Do cienia - Niecierpek



Niecierpek Walleriana  Impatiens Walleriana - preferuje jak sama nazwa wskazuje stanowiska cieniste, ale w półcieniu także dobrze się udaje. Lubi gleby żyzne, próchnicze i wilgotne podłoże lecz jest wrażliwy na przelanie. Nadaje się do uprawy w gruncie lub w pojemniku. Występuje w różnych kolorach (biały, różowy, czerwony, łososiowy, pomarańczowy, fioletowy lub dwukolorowy). Kwitnie obficie i długo. Łatwy w uprawie.


Do słońca - Smagliczka



Smagliczka nadmorska Lobularia maritima - preferuje stanowiska  słoneczne, nie lubi nadmiaru wody.  Lubi gleby piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne.Nadaje się do uprawy w gruncie lub w pojemniku. Występuje w trzech kolorach (biały , fioletowy, różowy). Łatwa w uprawie.

Smagliczka wystapiła już w poprzednim poście lecz była bardzo mało widoczna.

                                                                  Pozdrawiam :)

Czytaj dalej »

Lato w doniczce - 5 w 1

poniedziałek, 21 maja 2018
Donica na piątkę ;)


Każda z tych roślin nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Kocanka włochata Helichrysum petiolare 'Golden Leaved'  o pięknym jasnym cytrynowym kolorze liści - preferuje stanowiska  słoneczne, nie lubi nadmiaru wody.

Smagliczka nadmorska Lobularia maritima o drobnych białych kwiatach - preferuje stanowiska  słoneczne, nie lubi nadmiaru wody.

Petunia Petunia 'Pretty Grand'  o białych kwiatach - preferuje stanowiska  słoneczne, także nie znosi przelewania.

Aksamitka wzniesiona Tagetes Erecta 'Vanilla Marigold' o dużych pełnych kwiatach w waniliowym kolorze- stanowisko słoneczne lub półcieniste, bardzo łatwa w uprawie, kwitnie do przymrozków.

Wilczomlecz Euphorbia hypericifolia o wdzięcznej nazwie 'Silverfog White' - preferuje stanowiska nasłonecznione, ale pięknie kwitnie także w półcienistych, kwitnie do przymrozków.

Zieleń, biel, wanilia i cytryna, a wszystko to w jednej donicy.


Szczerze, nie przepadam za łączeniem kilku roślin w jednej donicy.
Z doświadeczenia wiem, że taka komopzycja jest najładniejsza na początku, kiedy wszystkie rośliny są podobnych rozmiarów i kompozycja jest wyważona, z czasem zazwyczaj jedna, odmiana zaczyna dominować i cała kompozycja w łeb bierze ;)
Zobaczymy co tym razem zdominuje tą przestrzeń ?





Pozdrawiam

:)

Czytaj dalej »

Lato w doniczce - Ligustr + Kurdybanek

sobota, 19 maja 2018
 L+K=WM

;)


Ligustr pospolity Ligustrum vulgare



To gęsto ugałęziony krzew, wykorzystywany najczęściej na formowane żywopłoty bo rośnie szybko i znakomicie znosi cięcie. U mnie odmiana o drobnych liściach w formie szczepionej na pniu w postaci kul. Liście niewielkie, skórzaste, z połyskiem mogą przypominać liście bukszpanu, lecz nie jest to tak szlachetna odmiana. Preferuje stanowiska słoneczne, gleby dość żyzne, przepuszaczalne, umiarkowanie wilgotne.
W gruncie całkowicie mrozoodporny lecz w takiej donicy zimy u nas nie przetrwa, musi trafić w cieplejsze miejsce np. do ogrodu zimowego lub widnego garażu. I to przechowanie przez zimę bywa kłopotliwe. Jego szybki wzrost jest rzeczywiście uciążliwy przy takich doskonałych kształtach, nie nadążałam ciąć.


Tu przykładowy odrost...






 Bluszczyk Kurdybanek Glechoma hederacea 'Variegata' 

Kurdybanek jest drobnym bluszczem, który idealnie zadarnia płaskie powierzchnie, w tym powierzchnie donic ;) Prezentowana tu odmiana Variegata cieszy oko białą obwódką na liściach. Bylina zamiera na zimę, ale wiosną odradza się z kłączy. Lubi stanowiska cieniste lub półcieniste, gleby żyzne. Nadaje się do uprawy zarówno w gruncie jak i w pojemnikach.    
                    





Pod oknem w skrzynce Plektrantus koleusowaty  Plectranthus coleoides
 zwany potocznie komarzycą. 
Na pierwszym planie Surfinia  Petunia × atkinsiana Surfinia Group w żółtym kolorze,
 a pod skrzynką biała Petunia Petunia × atkinsiana



Pozdrawiam i słonecznej niedzieli życzę 

:)

Czytaj dalej »

Lato w doniczce - 4 w 1

piątek, 18 maja 2018
Dziś kompozycja pt. ''Pomaluj moją doniczkę na żółto i na niebiesko'' ;)





Niezapominajka alpejska Myosotis alpestris -  stanowisko  półcieniste, bardzo łatwa w uprawie, kwitnie od połowy wiosny do połowy lata.

Aksamitka wzniesiona Tagetes Erecta 'Vanilla Marigold' o dużych pełnych kwiatach w waniliowym kolorze- stanowisko słoneczne lub półcieniste, bardzo łatwa w uprawie, kwitnie do przymrozków.

Bratek ogrodowy  Viola tricolor var.hortensis - stanowisko słoneczne lub półcieniste, bardzo łatwa w uprawie, kwitnie od wiosny do połowy lata.

Kocanka włochata Helichrysum petiolare 'Golden Leaved'  o pięknym jasnym cytrynowym kolorze liści - preferuje stanowiska  słoneczne, nie lubi nadmiaru wody.

Kolor niebieski w postaci niezapominajki i bratka możemy zastąpić niską niebieską Lobelią
kwitnącą do października.






Na waniliową aksamitkę polowałam od dwóch lat, tak trudno ją dostać, 
w tym roku się udało.

:)

Pozdrawia polująca Anna

;)
Czytaj dalej »

Lato w doniczce - GIPSÓWKA

czwartek, 17 maja 2018
Dziś drobna, eteryczna, cudowna
Gipsówka rozesłana Gypsophila repens



Prezentowana odmiana ma siostrę o różowych kwiatach, mnie jednak zawsze ciągnie do tej białej.

Gipsówka nazywana także łyszczcem rozesłanym jest rośliną wieloletnią o pokroju kępiastym i płożącym, dorasta do 20cm wysokości. Kocha tak jak ja słońce, lubi stanowiska suche i ciepłe, tak jak ja ;). Nie wymaga dobrych gleb, byle nie za wilgotne. W środowisku naturalnym występuje na górskich terenach, zatem w ogrodach będzie czuła się dobrze na skalniakach, suchych murkach. Można uprawiać ją w pojemnikach, ale trzeba pamiętać, że jest bardzo wrażliwa na przelanie. Po prostu tego nie znosi i często takie przelanie kończy się dla niej tragicznie. Dlatego sadzę ja raczej w płytkich donicach, a ziemię mieszam z piaskiem by woda nie zalegała. Muszę być zawsze czujna bo panienka nie lubi ani za sucho ani za mokro, wystarczy raz  zaniedbać i po gipsówce, nie da się odratować. Najlepiej mieć ją w zasięgu oka. Pięknie prezentuje się jako dekoracja na stole, nie zajmuje dużo miejsca, a my możemy z bliska  podziwiać jej urodę.
Zdarza się, że latem wypijając kawę w uroczej kawiarence przyglądam się kompozycjom roślin w skrzynkach i bardzo często spotykam w takich miejscach uroczą gipsówkę w kiepskim stanie, aż żal patrzeć. Kiedy wychodzę, nie potrafię się oprzeć i... wtykam palucha do takiej skrzynki spodziewając się, że będzie za mokro, i niestety diagnoza się sprawdza, zawsze jest ZA MOKRO. Dlatego bardzo rzadko sadzę ja w kompozycjach z innymi roślinami w jednym pojemniku, trudno wtedy pogodzić różne preferencje roślin.


 Powyżej na zdjęciach gipsówka początkiem sezonu,
 poniżej w pełni lata ''w parterze'' ;),
gdzie uprawiana w donicy jest śliczną przeciwwagą
 do mięsistych liści funkii i dużych kwiatów surfinii
Lubię ją w tym miejscu i w tej donicy,
choć przyznaję, że w co bym jej nie włożyła wygląda uroczo.
Ten typ tak ma ;)


Gipsówka w donicy sąsiaduje z Funkią Hosta Fire&Ice także hodowaną w donicy,
a z lewej strony zdjęcia, na dole ta sama funkia tylko w gruncie, 
widać, że jest większa choć obie są w tym samym wieku ;)


Pozdrawiam i zapraszam na kolejny odcinek

;)
Czytaj dalej »

Lato w doniczce

środa, 16 maja 2018
Rozpoczynam  cykl 


W tej serii będę prezentować przede wszystkim rośliny nadające się do uprawy w donicach, skrzynkach lub innych pojemnikach, ale również nadające się do uprawy w gruncie. Zatem na balkon lub do ogrodu. Tak się składa, że rośliny jednoroczne, które umieszczamy w różnego rodzaju pojemnikach doskonale radzą sobie też na rabatach i mogą być ciekawym acz co roku zmiennym elementem. Nie wszystko jednak to co w gruncie poradzi sobie w donicy. I tak jest w przypadku tawułki Arendsa prezentowanej w tej kompozycji. Możemy ''potrzymać'' ją trochę w donicy, jednak potem musi trafić do gruntu. Pozostałe rośliny z tej kompozycji możemy z powodzeniem  hodować w donicach.

A oto bohaterowie dzisiejszego posta:
Funkia Hosta Gold Standard
Funkia Hosta Pilgrim 
Petunia  Petunia × atkinsiana Surfinia Group 
Kuzynka petuni Calibrachoa Million bells
Bukszpan Buxus Sempervirens w postaci kuli i stożka
Tawułka Arendsa Astilbe  ×arendsii  o kwiatach kremowych (w fazie początkowej limonkowych)


Zdjęcie będzie czytelniejsze jeśli je powiększycie...KLIK ;)


Elementem przewodnim jest ciepły odcień limonki i żółtego.
Taka kompozycja nawet w pochmurny czas w odbiorze będzie słoneczna.


Przyjrzyjmy się bliżej funki Hosta Gold Standard.
Ta funkia ma bardzo ciekawe liście o zmiennej barwie. Wiosna są jasnozielone, później w zależności od docierających promieni słonecznych zmieniają się na złote lub kremowe.Na zdjęciach prezentowana pod koniec lata zatem w złotej odsłonie. Dla uzyskania ciekawego wybarwienia liści warto wybrać dla niej stanowisko gdzie w godzinach porannych i popołudniowych dociera słońce. Każdy z liści posiada nieregularną ciemnozieloną obwódkę. Zakwita na lawendowy kolor, osiaga ok.60cm wysokości i 90cm szerokości więc do małych nie należy.W donicy oczywiście osiągnie mniejsze rozmiary. Lubi glebę żyzną, stale wilgotną. Łatwa w uprawie.

                                                                              Tutaj  TRIO ;)





                                                                
Pozdrowienia w klimacie lata zostawiam

;)

A jutro całkiem inna bajka...

;)


Czytaj dalej »

Żegnamy wiosnę

wtorek, 15 maja 2018
Żegnamy wiosnę, 
choć mam nieodparte wrażenie, że po zimie przyszło do nas lato 
i aż się prosi zacytować Grechutę...


Niespodzianie...Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni


Zatem wiośnie mówimy...


Wiosna zasypuje mnie pracą, ale doby nie rozciąga,
 wręcz przeciwnie zabiera mi zawsze jeszcze godzinę ze snu, na który i tak mało zostaje mi czasu,
ale lubię ten zielony, wiosenny zawrót głowy ;)

Wiosennych zaległości blogowych już nie odrobię, 
wobec tego przechodzę do aktualnego stanu rzeczy ;)


Nie raz pisałam, że kocham LATO,
dlatego od jutra rozpoczynam cykl poświecony właśnie tej porze roku.

Zapraszam





Czytaj dalej »