Lato w doniczce - Ligustr + Kurdybanek

sobota, 19 maja 2018
 L+K=WM

;)


Ligustr pospolity Ligustrum vulgareTo gęsto ugałęziony krzew, wykorzystywany najczęściej na formowane żywopłoty bo rośnie szybko i znakomicie znosi cięcie. U mnie odmiana o drobnych liściach w formie szczepionej na pniu w postaci kul. Liście niewielkie, skórzaste, z połyskiem mogą przypominać liście bukszpanu, lecz nie jest to tak szlachetna odmiana. Preferuje stanowiska słoneczne, gleby dość żyzne, przepuszaczalne, umiarkowanie wilgotne.
W gruncie całkowicie mrozoodporny lecz w takiej donicy zimy u nas nie przetrwa, musi trafić w cieplejsze miejsce np. do ogrodu zimowego lub widnego garażu. I to przechowanie przez zimę bywa kłopotliwe. Jego szybki wzrost jest rzeczywiście uciążliwy przy takich doskonałych kształtach, nie nadążałam ciąć.


Tu przykładowy odrost...


 Bluszczyk Kurdybanek Glechoma hederacea 'Variegata' 

Kurdybanek jest drobnym bluszczem, który idealnie zadarnia płaskie powierzchnie, w tym powierzchnie donic ;) Prezentowana tu odmiana Variegata cieszy oko białą obwódką na liściach. Bylina zamiera na zimę, ale wiosną odradza się z kłączy. Lubi stanowiska cieniste lub półcieniste, gleby żyzne. Nadaje się do uprawy zarówno w gruncie jak i w pojemnikach.    
                    

Pod oknem w skrzynce Plektrantus koleusowaty  Plectranthus coleoides
 zwany potocznie komarzycą. 
Na pierwszym planie Surfinia  Petunia × atkinsiana Surfinia Group w żółtym kolorze,
 a pod skrzynką biała Petunia Petunia × atkinsianaPozdrawiam i słonecznej niedzieli życzę 

:)

Zainteresują Cię


Prześlij komentarz


 1. Pięknie.Takie nasadzenia w donicach pięknie zdobią dom. Pozdrawiam :-).

  OdpowiedzUsuń
 2. A mnie zafascynowało dziś w Twoim poście zupełnie coś innego, sama malowałaś te donice, czy były kupione już w takim kolorze? Pozdrawiam Ania ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha...ha...:)
   Nie, te akurat z tego posta nie były malowane, ale donica z poprzedniego posta tak ;) O malowaniu będzie wkrótce post ;)

   Usuń
 3. Ja często podsadzam donice tojeścią rozesłaną, ale ta kwitnie mocno żółto, choć niezbyt długo. Muszę pomyśleć nad kurdybankiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś też stosowałam tojeść, kiedy miaąłm ją pod dostatkiem na rabatach :)

   Usuń
 4. No ten ligustr taki rozczochrany do zdjęcia. Fe
  Widzę zmiany w tym roku w doniczkach. Czy już osłabła miłość do białych surfinii? :)) pozdrawiam Ewka

  OdpowiedzUsuń