Nowoczesny ogród z różnicą terenu

poniedziałek, 24 lutego 2020
Dziś zapraszam na kolejne ''proste'' marzenie ;)


Prawdę mówiąc, ''prosto'' nie było ;). Zdjęcia z realizacji mówią same za siebie. Zlecenie dotyczyło wykonanie projektu bruku oraz projektu koncepcyjnego ogrodu. Realizacją tym razem nie zajęli się sami właściciele, została powierzona w ręce jednej firmy wykonawczej - Ogrody Jagielski. Kompleksowo - od niwelacji terenu, przez bruk, po nasadzenia, kończąc na trawniku z rolki. Ogrom pracy. A oto efekt współpracy Anna Studio oraz Ogrody Jagielski. Projekt budynku : Malachit Pracownia Projektowa.Koncepcja projektowa opiera się na prostych i geometrycznych kształtach. Na rabatach roślinność
w układach charakterystycznych  dla ogrodów w nowoczesnym stylu. 
Wytyczne jakie otrzymałam od klienta:

- nowoczesny styl, 
- zniwelowanie różnicy w terenie,
- podjazd i podejście do drzwi frontowch zachowane w jednej przestrzeni bez ewidentnego, podziału      na ścieżki,
- osłona - intymność,
- roślinność nie wymagająca skomplikowanej pielęgnacji,
- lustro w ogrodzie.

Klienci otrzymali do wyboru 3 koncepcje oparte na kształtach geometrycznych, wybrali tą, która bazowała na kwadratach. Zaproponowałam nasadzenia, które miały nawiązywać do otaczającego działkę malowniczego sąsiedztwa lasu dlatego pojawiły się brzozy, świerki, ogromne ilości traw różnych gatunków. Zależało mi by ogród wpisał się w otaczający krajobraz i nie stanowił ''konkurencji'' dla niego. Nie odwraca się oczu od takiego sąsiada ;) Znalazło się też  miejsce dla kilku kulek. Nieforemny kształt działki, który tak martwił inwestorów ukryłam w  liniach rabat sutuowanych zgodnie z kierunkami sutuowania bryły domu. 

REALIZACJA
Zdjęcia wykonane zaraz po zakończeniu realizacji i roślinność nie wygląda imponująco, czasami nawet jej nie widać, jest to oczywiście efekt sadzenia zgodnego z przyjętymi docelowymi rozmiarami roślin w myśl zasady - ''Sadzę z głową''. Więcej w tym temacie znajdziecie pod linkiem  TUTAJ  oraz  TU.


LUSTRO

Przy tak dużym metrażu ogrodu zastosowanie lustra nie jest konieczne, ale klientom bardzo zależało na tym elemencie w ogrodzie. Ze względu na to, że tafla lustra musi znajdować się na odpowiednim stanowisku, a ja przygotowywałam też koncepcję płotu frontowego oraz maczałam palce w koncepcji altany, niejako stworzyłam sobie miejsce pod lustro ;). Jedna ze ścian altany posłużyła mi do ekspozycji. Przy tym rozwiązaniu zyskała też altana, której rozmiar optycznie zmniejszyłam o połowę. Lustro znalazło się przy wejściu do altany i powoduje niezwykłe odczucie.
Szczerze, na żywo robi to NIESAMOWITE wrażenie, którego na zdjęciach oddać nie umiem i oto właśnie wrażenie chodziło klientom ;).

Więcej w temacie ''lustro w ogrodzie'' TUTAJ i TUTAJTo było ''proste marzenie'' w rozmiarze XXL ;)

Pozdrawiam


PS. By wszystko było czytelne zdjęcia projektu umieściłam celowo odwrotnie by pasowało do zdjęcia z drona. Fotografia Lotnicza - SC Studio Sławomir Chwołka
Zainteresują Cię


Prześlij komentarz


 1. Wow !!! Robi wrażenie - projekt, reazlizacja i efekt końcowy, gratuluję. Uwielbiam takie połączenia, nowoczesność z dziką naturą. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. O rany, piękna działka, w cudownej okolicy, świetny projekt - nic, tylko pozazdrościć:D. Bardzo mi się podobają te schodkowe rabaty - świetnie ukrywają nieregularny kształt.
  Jedna rzecz mnie jednak niepokoi: czy ziemia po budowie nie została wzruszona i wymieszana z nową? Znajoma po ogrodnictwie zawsze zwraca na to uwagę, bo - jak mówi - robienie takiej "lazanii" zaburza właściwości kapilarne gleby i blokuje podsiąk. Mam nadzieję, że nie mam racji. W każdym razie - życzę właścicielom wielu rad radości z posiadania pięknego ogrodu:D.
  Pozdrawiam, Asia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Asiu, miło, że się podoba :) Cenna uwaga, co do wzruszenia ziemi, ale nie musisz się niepokoić, ziemia nie tylko została ''wzruszona'', raczej ''przerona'' ;) Teren został przeformowany, na zdjeciach może tego nawet nie widać, że rabaty mają spadki, chciałam jednak zauważyć, że temat posta dotyczy prezentacji projektu, a nie instrukcji zakładania ogrodu, zdjęcia mają służyć jedynie jako ilustację postępu zmian, które prowadzą do efektu zamierzonego w projekcie, nie stanowia materiłu insrtruktażowego. Zagospodarowanie terenu poza ogrodem obejmowało też projekt bruku i zdjęcia też to obrazują, a w tym przypadku nawet delikatne wzruszenie powierzchni przeznaczonej pod bruk jest niewskazane, w tej przestrzeni ziemia została ściagnięta i zniwelowania do porzadanej wysokości podsypki z kruszywa. Zależało mi bardzo by teren bruku (podsypka z kruszywa) sąsiadujacy z trawnikiem był zakończony, na ostro, tz. pod kątem 90 stopni, a nie jak to jest w zwyczaju, obsypany ze spadkiem przez co trawnik w tym miesjscu przesycha i jest słabszy. Zdjęcia w poście obrazują wybiórczo postępy prac zarówno nad ogrodem jak i brukiem ;) Dziękuję, za rzeczowy komentarz :)

   Usuń
  2. Przepraszam za ''literówki''- z pośpiechu ;)

   Usuń
 3. Mam pytanie. Czy te drzewa o kolumnowym pokroju, rosnące w kwadratowych rabatach w bruku, to są brzozy? Dziękuję za odpowiedź. Aneta

  OdpowiedzUsuń
 4. Efekt końcowy robi duże wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Efekt jest naprawdę piękny, gratulacja.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ogród prezentuje się rewelacyjnie :)

  OdpowiedzUsuń